Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Genel Müdürlüğü
ATLAS

ATLAS Uygulaması ile Bakanlığımız bünyesinde çok çeşitli seviyelerde üretilen coğrafi veriler, web üzerinden 2 ve 3 boyutlu olarak sunulmaktadır. İşbirliği Protokolleri kapsamında diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait coğrafi veri servisleri de ATLAS uygulamasına katman olarak eklenebilmektedir.

ATLAS Uygulaması, http://www.atlas.gov.tr adresinden yayınlanmaktadır. Merkezi veritabanına entegre edilen coğrafi veriler, uluslararası OGC standartlarındaki web servisleri aracılığıyla ATLAS üzerinden sunulmaktadır. ATLAS, tüm coğrafi veri servislerini bir arada gösterebilen açık kaynak kodlu bir web uygulaması olup standart yapıda servis sunabilen tüm açık kaynaklı ve ticari CBS sunucuları ile uyumludur.

ATLAS Uygulamasında yer alan tüm katmanlara erişim, yetkilendirme dahilinde yapılmaktadır. http://www.atlas.gov.tr/ adresine bağlanıldığında “Genel Kullanıcı Hakları” aktiftir ve sol menüde yer alan katmanlar, tüm kullanıcılara açık olan katmanlardır. Daha fazla katmana erişim için Coğrafi Bilgi Dairesi Başkanlığı ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

ATLAS Uygulamasının Genel Görünümü

 

ATLAS Uygulaması Üzerinde Tapu Kadastro Servislerinin Görünümü

 

ATLAS Uygulaması Üzerinde Çevre Düzeni Planı Servislerinin Görünümü

 

ATLAS 3D Uygulaması Üzerinde İdari Sınırlar Servisinin Görünümü

 

ATLAS 3D Uygulaması Üzerinde Korunan Alanlar Servisinin Görünümü