Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Genel Müdürlüğü
ATLAS API

Atlas API, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından, Bakanlığın tüm coğrafi verilerinin web tabanlı bir CBS uygulamasında gösterilmesi ve sorgulanmasını sağlayan, ATLAS Uygulamasının başka uygulamalarda ve web sayfalarında kullanılabilmesi amacıyla geliştirmiş olduğu uygulama programlama arayüzüdür.

ATLAS API ile tüm Bakanlık birimleri, web tabanlı CBS uygulamasına ihtiyaç duyduklarında kolay bir şekilde, Bakanlık Altlıklarını da kullanarak kendi web sitelerinde harita uygulaması açabilmektedirler.

ATLAS API Uygulaması ile;

·         ATLAS API üzerinden nokta, çizgi ve alan nesneleri ekrandan ve veritabanı koordinatlarından girilebilir.

·         Haritada kullanıcılar fare ile gezinebilir ve farenin üst tekerleği ile ileri geri haritaya yaklaşıp uzaklaşabilirler. Bununla birlikte navigasyon düğmeleri koymak istenirse, tasarıma göre düğmeler ayarlanarak eklenebilir.

·         Bakanlık altlık servisi, Google yol, Google Uydu, Google Hibrit, Bings yol, Bings Uydu ve Bings Hibrit harita servisleri altlık olarak eklenebilir.

·         Kullanıcılar ATLAS API üzerinden, Bakanlık harita sisteminde bulunan bir harita servisleri ile dış kurumlara ait servisleri kolaylıkla haritalarına ekleyebilirler.

ATLAS API kodlarına ve detaylı açıklamalarına www.atlas.gov.tr adresinde yer alan araçlar menüsünden ulaşabilirsiniz.

 

ATLAS API Kullanımı

Harita koymak icin bir iframe nesnesi kullanılır ve http://atlasapi.csb.gov.tr/index.html?v=1.0 adresi kaynak olarak verilir.

 ATLAS-API Katman Kodu aşağıdaki fonksiyonlar ile kullanılır.

Javascript

function gxLoadLayer() {

    document.getElementById(activeFrameId).contentWindow.postMessage('gxShowLayerById('a0fa6f7c-f3ba-4d84-be22-d7d2558e5f40');', docOrigin);

}

function gxHideLayer() {

    document.getElementById(activeFrameId).contentWindow.postMessage('gxHideLayerById('a0fa6f7c-f3ba-4d84-be22-d7d2558e5f40');', docOrigin);

 

Atlas API indirmek için tıklayınız.