Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Genel Müdürlüğü

Verimlilik ve Teknoloji Fuarında Akıllı Şehir Uygulamaları ve Kazanımları Anlatıldı.

04 Kasım 2019
Verimlilik ve Teknoloji Fuarına Katıldık.

Ülkemizde ve dünyada verimliliğin arttırılmasına katkı sağlayan teknoloji ürünlerinin sergilenmesi, bu çalışmaların geniş kitlelere duyurulması ve verimlilik alanında farkındalığın artırılması amacıyla Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’na” katılım sağlandı. Bakanlığımızca, fuara katılan ziyaretçilere Akıllı Şehir uygulamaları ve kazanımları anlatıldı.

Sektörün önde gelen 250 yerli ve yabancı firmasının (sanayi, eğitim, enerji, tarım, iletişim, ulaşım ve sağlık) yer aldığı fuarda Bakanımız Sn. Murat KURUM Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü bünyesinde tüm kamu kurum ve kuruluşların verilerinin tek bir çatı altında sunulacağı, erişimin tek noktadan sağlanarak verimliliğin ve veriye ulaşımının artırılacağı hususuna değinmiştir.

Tüm şehirleri kapsayacak şekilde 3 B şehir modelleri üretimi projesi (16 milyon yapı) tamamlanmış olup, “Akıllı Göz” uygulaması ve simülasyonlar ile tamamlanmış olup, afetlere önceden önlem alınacak ve kaçak yapılaşmanın önüne geçilecektir. Dünyada şehirlerin dijitaline ulaşmaya çalışan İsviçre, Almanya, Hollanda ve Singapur'dan önce Türkiye'nin tüm şehir merkezlerini 3 boyutlu dijitale dönüştürmesi dünya genelinde büyük yankı uyandırdı.  Çalışma ile artık şehirlerdeki mevcut kat aralığına göre bina sayıları saptanabiliyor, şehir merkezinde yer alan bina sayısı net olarak belirleniyor, binaların toplam taban alanı ve ortalama yüksekliği, hacmi ve kotları anında kayıt altına alınıyor. 3 boyutlu bina modelleri ile şehirlerin güneşlenme potansiyelleri ortaya çıkarıldı. Bu sayede güneş enerjisinden şehirlerin daha iyi yararlanmasının önü açılmış oldu.

4 gün süren fuarda, farklı kent ve sektörlerden gelen çok sayıda katılımcıya Genel Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmaların detayları, Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı, Ulusal Coğrafi Bilgi Stratejisi ve Eylem Planı, teknik mevzuat düzenlemeleri, coğrafi bilgi sektöründeki gelişmeler gibi güncel konularda bilgilendirme yapıldı.

Ayrıca basılı materyal ve QR kodlu broşürler yardımı ile Genel Müdürlüğümüzün yürütmekte olduğu projelerin tanıtımı yapılarak gelen ziyaretçiler bilgilendirildi ve gelen sorulara cevap verildi.

Organizasyon Ekibi:

İsmail TÜZGEN Genel Müdür
Yard.Doç.Dr. Hüseyin BAYRAKTAR Genel Müdür Yardımcısı
Dr. Akın KISA Genel Müdür Yardımcısı
Dursun Yıldırım BAYAR Daire Başkanı
Cemalettin SÖĞÜT Daire Başkanı
Hakan GÜNGÖR Şube Müdürü
Hakan GÜVEN Şube Müdürü
Metin AKÇINAR Şube Müdürü
Gökhan BİLGİN Mühendis
Bestami KARA Mühendis
Gülenay ŞAHİN Şehir Plancısı
Dr. Naim Cem GÜLLÜOĞLU Şehir Plancısı
Kübra EKİNCİ YELEN Çevre ve Şehircilik Uzmanı
Gülseren BAYSAL Mühendis
Safiye KAPLAN Mühendis
Serkan KOCA Mühendis
Emel EKİNCİ Memur
Cemil ÇİÇEK Donanım Teknisyeni
Samet BOR Donanım Teknisyeni
Alican OSANMAZ Donanım Teknisyeni
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır