Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Genel Müdürlüğü

Yerel Yönetimlerin Planlama Altyapısı İçin Bedelsiz Veri Paylaşımı.

04 Ekim 2019
Yerel Yönetimlerin Planlama Altyapısı İçin Bedelsiz Veri Paylaşımı.

Gerçek (True) Ortofoto Ve Coğrafi Veri Üretimi İşi Projesi ile kentlerin yerleşim ve gelişme alanlarını kapsayacak şekilde yüksek çözünürlüklü (GSD = 10 cm) true ortofoto görüntüleri, sayısal nokta bulutu ve sayısal yüzey modeli verileri üretilmiştir. Çalışmalar sayısal fotogrametrik harita üretim teknikleri ile gerçekleştirilmiştir. True ortofoto görüntüler karar destek sistemlerinde, yatırım ve uygulama projelerinde kullanılmak üzere üniversitelere, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlere ücretsiz olarak servis edilmektedir. Sayısal hava fotoğrafları ve dış yöneltme parametrelerinin de bedelsiz olarak yerel yönetimlerle paylaşılması ile birlikte nazım ve imar planları için gerekli olan sayısal halihazır harita üretim süreçleri ve maliyetleri de oldukça minimize edilmektedir.

Genel Müdürlüğümüz ile yerel yönetimler (belediye ve il özel idare) arasında yapılan “Verilerin Online Paylaşım Usul ve Esaslarını Belirleyen Protokol” gereği sayısal halihazır harita üretimi için gerekli olan sayısal hava fotoğrafları, resim dış yöneltme ve kamera parametreleri yerel yönetimler ile paylaşılmaktadır. Üretilen sayısal halihazır haritalar yerel yönetimler tarafından onaylandıktan sonra protokol gereği Genel Müdürlüğümüz ile de paylaşılmaktadır.

Bugüne kadar 126 adet belediye ve 25 adet il özel idaresi ile protokol yapılarak 213 bölgeye ait veriler sayısal halihazır harita üretilmesi amacıyla yerel yönetimler ile paylaşılmıştır. Yerel yönetimler tarafından hazırlanan 115 bölgeye ait onaylı sayısal halihazır haritalar Genel Müdürlüğümüzle paylaşılmıştır.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır