Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Genel Müdürlüğü

Türkiye Coğrafi Bilgi Sistemi Yürütme Kurulu Toplantısı Yapıldı.

02 Mart 2020

07/11/2019 tarihli ve 30941 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 49 sayılı Coğrafi Bilgi Sistemleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında Türkiye Coğrafi Bilgi Sistemi Yürütme Kurulu “Ulusal Coğrafi Veri Sorumluluk Matrisi ile Afet ve Acil Durumlarda Veri Paylaşımı” gündemi ile 27 Şubat 2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığında toplantısını gerçekleştirmiştir.

Türkiye Coğrafi Bilgi Sistemi Yürütme Kurulu; Coğrafi  Bilgi Sistemleri Genel Müdürünün başkanlığında, Harita Genel Müdürü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü ve Yerel Yönetimler Genel Müdürü doğal üye olmak üzere gündem maddesine göre Başkan tarafından üye olarak çağrılacak Ulusal Coğrafi Veri Sorumluluk Matrisindeki sorumlu kurumların Genel Müdür ve dengi yöneticilerinden oluşmaktadır.

Bu kapsamda; toplantıya Coğrafi  Bilgi Sistemleri Genel Müdürü başkanlığında doğal üyeler, Harita Genel Müdürü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü ve Yerel Yönetimler Genel Müdürü katılım sağlamıştır.

Türkiye Coğrafi Bilgi Sistemi Yürütme Kurulu Toplantısında:

  • Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü İsmail TÜZGEN tarafından Ulusal Coğrafi Veri Sorumluluk Matrisi, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Mevcut Verilerinin Paylaşımı ve afet ve acil durumlarda veri paylaşımı hususlarını içeren açılış konuşması gerçekleştirilmiştir.
  • Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Ulusal Coğrafi Veri Sorumluluk Matrisi” görüşülerek onaylanmak üzere Türkiye Coğrafi Bilgi Sistemi Kurulu’na gönderilmiştir.
  • 49 sayılı Coğrafi Bilgi Sistemleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 1 sayılı listesindeki ilk 20 coğrafi veri temasına ait çalışma heyetleri tarafından hazırlanan veri tanımlama dokümanlarının Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Bakanlığa gönderilmiştir.
  • Kamu kurum ve kuruluşları ile acil, afet ve olağanüstü durumlarda veri paylaşım esasının hazırlanması hususunda karar alınmıştır.
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır