Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Genel Müdürlüğü

Türkiye Coğrafi Bilgi Sistemi Yürütme Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi.

26 Aralik 2019
Türkiye Coğrafi Bilgi Sistemi Yürütme Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi.

07/11/2019 tarihli ve 30941 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 49 sayılı Coğrafi Bilgi Sistemleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında Türkiye Coğrafi Bilgi Sistemi Yürütme Kurulu “Coğrafi Bilgi Sistemleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve Ulusal Coğrafi Veri Sorumluluk Matrisi Çalışmasında Gelinen Son Durum” gündemi ile 23 Aralık 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığında ilk toplantısını gerçekleştirmiştir.

Türkiye Coğrafi Bilgi Sistemi Yürütme Kurulu; Coğrafi  Bilgi Sistemleri Genel Müdürünün başkanlığında, Harita Genel Müdürü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü ve Yerel Yönetimler Genel Müdürü doğal üye olmak üzere gündem maddesine göre Başkan tarafından üye olarak çağrılacak Ulusal Coğrafi Veri Sorumluluk Matrisindeki sorumlu kurumların Genel Müdür ve dengi yöneticilerinden oluşmaktadır.

Bu kapsamda; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ilgili genel müdürlükleri ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı toplantıya katılım sağlamışlardır.

Türkiye Coğrafi Bilgi Sistemi Yürütme Kurulu Toplantısında:

  • Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü İsmail TÜZGEN başkanlığında açılış konuşması ve “Coğrafi Bilgi Sistemleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi”, “Ulusal Coğrafi Veri Sorumluluk Matrisi”, “Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Mevcut Verilerinin Paylaşımı” hususlarında bir sunum gerçekleştirilmiştir.
  • Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Ulusal Coğrafi Veri Sorumluluk Matrisi” üzerinde görüş alışverişinde bulunulmuştur.
  • Coğrafi verilerin uluslararası standartlara uygun olarak güvenli bir ağ üzerinden paylaşılmasının önemi vurgulanmıştır.

 

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır