Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Genel Müdürlüğü

Şehirlerin Dijital İkizlerini Güncelliyoruz

28 Eylül 2022
Şehirlerin Dijital İkizlerini Güncelliyoruz

2016-2017 yıllarında Genel Müdürlüğümüz tarafından tüm Türkiye il ve ilçeleri ile kıyı bölgelerini kapsayan “Dijital Şehir İkizleri – 3 Boyutlu Model Oluşturma” çalışması başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

2022 yılında Dijital Şehir İkizlerinin hem güncelleme çalışmalarının yapılması hem de şehirdeki değişimlerin ve gelişmelerin izlenmesi amacı ile ilk olarak Karaman ilinde 09-11 Mayıs 2022, Konya ilinde 27-28 Haziran 2022, Denizli ilinde 30 Haziran-1 Temmuz 2022 ve Erzurum ilinde 19-21 Temmuz 2022 tarihlerinde Genel Müdürlüğümüz koordinesinde Valilik,  Çevre,  Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Belediye işbirliği ile ortak çalışmalar yapılarak başarı ile tamamlanmıştır. Bu çalışmalarda başta kent merkezi olmak üzere özellikle şehrin önemli bölgeleri, kentsel dönüşüm alanları, tarihi ve turistik alanları drone ile görüntülenerek 3 boyutlu modelleri güncellenmiştir.

Dijital Şehir İkizleri Güncelleme çalışmaları ülke geneline yaygınlaştırılmış olup şuan 21 ilde tamamlanmıştır. Yıl sonuna kadar diğer illerdeki güncelleme çalışmalarının tamamlanması planlanmaktadır.  

Bu çalışma ile harita ve planlama çalışmalarında maliyet konusunda tasarruf sağlanarak mükerrer veri üretiminin de önüne geçilmiştir. 3 boyutlu olarak üretilen veriler kadastro parselleri ve Mekansal Adres Kayıt Sistemi ile entegre edilerek belediye kent bilgi sistemlerinde, planlama aşamalarında ve afet öncesi risk belirleme çalışmalarında kullanılabilecektir.

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır