Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Genel Müdürlüğü

Orman Yangınlarında Hasar Gören Yapıları İnsansız Hava Araçları (Drone) Aracılığı İle 3 Boyutlu Olarak Tespit Ediyoruz.

02 Ağustos 2021

Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü olarak:

Orman yangınlarında hasar gören yapıları tespit etmek üzere; yangından etkilenen bölgenin İnsansız Hava Araçları (Drone) ile yüksek çözünürlüklü hava fotoğrafları çekilerek, ortofoto ve 3 boyutlu bina modelleri üretilmiştir.

İnsansız Hava Araçları (Drone) ile elde edilen yüksek çözünürlüklü hava fotoğrafları üzerinden gerekli proses işlemleri tamamlanarak, elde edilen veriler https://yanginanaliz.csb.gov.tr/ adresinden paylaşılmıştır.

Yangınların yaşandığı bölgelerde, Genel Müdürlüğümüz tarafından 2014-2017 yılları arasında ülke genelinde yaklaşık 42.000 km2 alanda üretimi gerçekleştirilen ortofoto verileri, uydu görüntüleri yangınlar sonrasında İnsansız Hava Araçları (Drone) ile elde edilen yüksek çözünürlüklü hava fotoğrafları ile karşılaştırılmıştır.

Söz konusu çalışmalar sonrasında; yangında hasar gören bölgeler, bu bölgelerde hasar gören bina adedi ve alanları tespit edilmektedir.

Hasar tespitlerine ait veriler; Ulusal Coğrafi Bilgi Platformu (https://atlas.gov.tr) üzerinden Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi ve ilgili kurumlar ile paylaşılmaktadır.

 

  • Türkiye genelinde 25.07.2021 - 02.08.2021 tarihleri arasında çıkan orman yangınlarının zaman ve mekansal dağılımını gösteren video ile;

 

  • Antalya ili Manavgat ilçesi Kalemler Mahallesine ait; İnsansız Hava Araçları (Drone) ile çekilen yüksek çözünürlüklü hava fotoğrafları kullanılarak elde edilen 3 boyutlu bina modellemesine ait video

Aşağıda yer almaktadır.


Videolar
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır