Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Genel Müdürlüğü

Milli Eğitim Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Alanında Yurt Dışına 21 Yüksek Lisans Öğrencisi Gönderiyor.

05 Ağustos 2019
Milli Eğitim Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Alanında Yurt Dışına 21 Yüksek Lisans Öğrencisi Gönderiyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü karşılamak amacıyla 1416 sayılı Kanun kapsamında yetiştirilmek üzere; Milli Eğitim Bakanlığınca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontenjanından  2019 yılı için resmî burslu statüde yüksek lisans öğrenimi görmek üzere yurt dışına 46 öğrenci gönderilecektir.

Bu kapsamda; Coğrafi Bilgi Sistemleri alanında Almanya, Hollanda, Belçika, İsviçre, İtalya, İspanya, Güney Kore, Birleşik Krallık, İrlanda, Finlandiya, İsveç, Norveç, Avusturya, Danimarka gibi ülkelere gönderilecek olan 21 burslu yüksek lisans öğrencisi Coğrafi Bilgi Sistemleri, Uzaktan Algılama, Sürdürülebilir Akıllı Şehirler, Veri Bilimi ve Bulut Bilişim, Mobil Uygulamalar, Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi, Siber Güvenlik ve Kriptoloji sistemlerine kadar birçok alanda  yüksek lisans yapabileceklerdir. ALES puan sıralamasına göre kontenjanın 3 katı mülakata çağrılarak dereceye girenler; yurtdışı yüksek lisans öğrenimi için geçirdikleri sürenin iki katı süre zorunlu hizmet olması şartıyla, KPSS ve benzeri hiçbir sınav olmadan kurumlara doğrudan atanarak iş başı yapabileceklerdir.

Başvuru tercih kılavuzu ve tercih tablosu, başvurabilecek lisans mezuniyet alanları için; https://yyegm.meb.gov.tr/www/2019-ylsy-burs-basvurulari-hakkinda-duyuru/icerik/414 adresine giriş yapılacaktır.

Yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek üzere başvuru yapacak adaylar, başvuru işlemlerini 26 Ağustos 2019 tarihine kadar (bu süre dahil) http://rebus.meb.gov.tr (REBUS – MEB Resmî Burslu Öğrenci Sistemi) internet adresini kullanarak yapacaklardır.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır