Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Genel Müdürlüğü

Konya'nın Dijital İkizi Güncelleniyor

28 Haziran 2022
Konya'nın Dijital İkizi Güncelleniyor

Konya’da “Drone İle Dijital Şehir İkizi Güncelleme Çalışması” gerçekleştirildi.

“Dijital Şehir İkizleri - 3 Boyutlu Model Güncelleme Çalışması”, Genel Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde Valilik ve Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 27-28 Haziran 2022 tarihlerinde Konya ilinde gerçekleştirildi. İki gün süren çalışmalarda özellikle şehrin önemli bölgeleri, kentsel dönüşüm alanları, tarihi ve turistik alanları drone ile görüntülenerek 3 boyutlu modelleri güncellenmiştir.

Konya şehir merkezi, Sille mahallesi, Beyşehir ve Kaşınhanı alanlarında yürütülen çalışmalara  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Büyükşehir ve İlçe Belediye personeli ile özel sektör ekipleri katılım sağlamıştır. Konya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz personeline yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir. Toplam 10 drone ile çekilen görüntülerden elde edilen sonuçlar ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşılabilecektır.

Bu çalışma ile harita ve planlama çalışmalarında maliyet konusunda tasarruf sağlanarak mükerrer veri üretiminin de önüne geçilmiştir. 3 boyutlu olarak üretilen veriler kadastro parselleri ve Mekansal Adres Kayıt Sistemi ile entegre edilerek belediye kent bilgi sistemlerinde, planlama aşamalarında ve afet öncesi risk belirleme çalışmalarında kullanılabilecektir.

 

Etkinlik İle İlgili Basında Yer Alan Haberler:

https://www.aa.com.tr/tr/gundem/konyada-drone-ile-kent-izleme-pilot-calismasi/2624809

 


Videolar
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır