Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Genel Müdürlüğü

Karaman'da Drone İle Kent İzleme Pilot Çalışması Gerçekleştirildi.

30 Mayıs 2022
Karaman'da Drone İle Kent İzleme Pilot Çalışması Yapıldı

Genel Müdürlüğümüz tarafından tüm Türkiye il ve ilçeleri ile kıyı bölgelerini kapsayan “Dijital Şehir İkizleri – 3 Boyutlu Model Oluşturma” çalışması başarılı bir şekilde tamamlanmış ve Karaman İli ve İlçeleri için de Dijital Şehir İkizi oluşturulmuştur. Bu kapsamda hem güncelleme çalışmalarının yapılması hem de şehirdeki değişimlerin ve gelişmelerin izlenmesi amacı ile Genel Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde Karaman Valiliği, Karaman Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Karaman Belediyesi işbirliği ile 10-11 Mayıs 2022 tarihleri arasında Karaman ilinde "Drone İle Kent İzleme Pilot Çalışması” yapılmıştır. Türkiye'de ilk olarak yapılan ve iki gün süren çalışmaya 16 ilden 16 drone ile toplam 35 Bakanlık İl Müdürlükleri personeli katılım sağlamaktadır.

"Drone İle Kent İzleme Pilot Çalışması” kapsamında katılımcılara drone ile havadan görüntü alımı ile ilgili detaylı bilgiler verilerek Karaman İli meskun saha bölgesinde drone ile havadan görüntü alımı uygulaması yapmıştır. Görüntü alımı sonrasında 35 İl Müdürlüğü personeli, belediye ve ilgili kamu kurum ve kuruluş personellerinin katıldığı değerlendirme toplantısı ile görüntü işleme ve üretim aşamaları, sonuç ürünlerin sunumu ile ilgili bilgiler aktarılmıştır. Ayrıca Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Harita ve Kadastro Bölümü öğrencilerinin de katıldığı drone ile görüntü alımı uygulaması kampüs içerisinde gerçekleştirilerek öğrencilere teknik bilgiler aktarılmıştır.

Elde edilen tüm ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılarak bu çalışma ile Karaman ilinde büyük ölçüde maliyet tasarrufu sağlanmış ve mükerrer veri üretimi önlenmiştir. 3 Boyutlu olarak üretilen veriler kadastro parselleri ve Mekansal Adres Kayıt Sistemi ile entegre edilerek Belediye kent bilgi sistemlerinde, planlama aşamalarında ve afet öncesi risk belirleme çalışmalarında kullanılabilir olacaktır.     

Çalışma 2022 yılında tüm Türkiye kapsamında yaygınlaştırılacaktır. Şehirlerdeki kentsel dönüşüm alanları, tarihi mekânlar ile kıyı ve korunan alanlardaki değişimlerin izlenmesi amaçlı yapılacak olan çalışma sonrasında “Dijital Şehir İkizi Projesi” verileri de güncellenmiş olacaktır. Dronelar ayrıca kirliliğin izlenmesi, takibi ve denetlenmesi aşamalarında da aktif rol oynayacaktır. Karaman İlinde yapılacak "Drone İle Kent İzleme Pilot Çalışması” ile tecrübe kazanan ekiplerimiz kendi bölgelerinde korunan alanlar ve kıyı alanlarındaki değişimin izlenmesi, çevresel kirliliklerin takibi ve kentsel dönüşüm çalışmaları ile afet ve acil durumlarda aktif olarak görev yapacaktır.

Etkinlik İle İlgili Basında Yer Alan Haberler:

http://www.karaman.gov.tr/karaman-drone-ile-kent-izleme-calismasi-hayata-geciriliyor

https://www.haberturk.com/karaman-haberleri/97116163-karamanda-dijital-sehir-ikiz-projesi-cekimleri-basladi

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/kentlesme-planlarindaki-degisim-dron-goruntuleriyle-analiz-edilecek/2585752

https://www.karamangundem.com/karamanda-16-drone-ayni-anda-havalandi-p2-aid,16394.html

https://www.karamandan.com/haber/10202315/karaman-drone-ile-kent-izleme-calismasi-hayata-geciriliyor

https://www.karamangundem.com/yerel/karamanda-16-drone-ayni-anda-havalandi-h428980.html


Videolar
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır