Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Genel Müdürlüğü

Erzurum'un Dijital İkizi Güncelleniyor

25 Temmuz 2022
Erzurum'un Dijital İkizi Güncelleniyor

Erzurum’da “Drone İle Dijital Şehir İkizi Güncelleme Çalışması” gerçekleştirildi.

“Dijital Şehir İkizleri - 3 Boyutlu Model Güncelleme Çalışması”, Genel Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde Valilik ve Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 19-22 Temmuz 2022 tarihlerinde Erzurum ilinde gerçekleştirildi. Dört gün süren çalışmalarda özellikle şehrin önemli bölgeleri, kentsel dönüşüm alanları, tarihi ve turistik alanları drone ile görüntülenerek 3 boyutlu modelleri güncellenmiştir.

Erzurum Şehir Merkezi, Erzurum Tabyaları, Hınıs İlçe Merkezi, Palandöken, Tortum Şelalesi, Narman Peri Bacaları, Oltu Gökkuşağı Tepeleri alanlarında yürütülen çalışmalara Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlükleri ve Büyükşehir Belediyesi personeli katılım sağlamıştır. Erzurum Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz personeline yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir. Toplam 21 drone ile çekilen görüntülerden elde edilen sonuçlar ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşılabilecektır.

Bu çalışma ile harita ve planlama çalışmalarında maliyet konusunda tasarruf sağlanarak mükerrer veri üretiminin de önüne geçilmiştir. 3 boyutlu olarak üretilen veriler kadastro parselleri ve Mekansal Adres Kayıt Sistemi ile entegre edilerek belediye kent bilgi sistemlerinde, planlama aşamalarında ve afet öncesi risk belirleme çalışmalarında kullanılabilecektir.

Etkinlik İle İlgili Basında Yer Alan Haberler:

https://www.haberturk.com/erzurum-haberleri/98471509-turkiyede-dijital-sehircilik-alaninda-bir-ilk

http://www.erzurum.gov.tr/dijital-sehircilik-alaninda-bir-milat

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/erzurum-3d-veriyle-haritalandirilacak/2640280

https://anayurtgazetesi.com/haber/11376378/erzurum-3d-veriyle-haritalandirilacak


Videolar
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır