Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Genel Müdürlüğü

e-Plan Otomasyon Sistemi Açılışı Yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir Belediyeleri, İl Belediyeleri ile İl Özel İdareleri Çalışanlarına Kullanıcı Eğitimi Verildi.

16 Aralik 2019
e-Plan Otomasyon Sistemi Açılışı Yapıldı.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir Belediyeleri, İl Belediyeleri ile İl Özel İdareleri Çalışanlarına Kullanıcı Eğitimi Verildi.

Bakanlığımız tarafından geliştirilen e-Plan Otomasyon Sistemi uygulamasının açılış ve tanıtımı; 02-09 Aralık 2019 tarihleri arasında Antalya’da Bakanlığımız ve Büyükşehir Belediyeleri yetkililerinin katıldığı etkinlik ile gerçekleştirilmiştir.

02-09 Aralık 2019 tarihleri arasında; 4 grup halinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlükleri, Büyükşehir Belediyeleri, İl Merkez Belediyeleri ve İl Özel İdareleri personellerinden oluşmak üzere toplam 394 kullanıcıya e-Plan Otomasyon Sistemi Kullanıcı Eğitimi verilmiştir.

e-Plan Otomasyon Sistemi; Bakanlığımızca belirlenen standartlar çerçevesinde onama yetkisine sahip kurum ve kuruluşların sayısal ortamda hazırladıkları ya da hazırlatacakları mekânsal planların; CBS yapısına uygun olarak üretilmesi, sunulması, aleniyetinin sağlanması, servis edilmesi ve arşivlenmesini kapsamaktadır.

Uygulama ile birlikte:

Mekânsal planların Bakanlığımızca oluşturulan Plan GML veri yapısına uygun olarak üretilmesi,

Plan İşlem Numarası alınması,

Elektronik ortamda ilan edilmesi ve paylaşılması işlemleri gerçekleştirilecektir. 

Kamu kurumları, belediyeler ve mekânsal planlama konusunda faaliyet gösteren özel sektör temsilcilerinin aktif olarak yer aldığı şehir planlama çalışmalarında hizmet bütünlüğü sağlanacaktır.

e-Plan Otomasyon Sistemi Kullanıcı Eğitimi ile katılımcılara:

İlk gün, e-Plan Otomasyon Sistemi uygulamasının genel yapısı ve ara yüzleri, rol ve yetki bazlı olarak sistem üzerinde mekânsal plan teklif, onay, itiraz değerlendirme ve kesinleştirme süreçlerinin işletilmesi uygulamalı olarak anlatılmıştır.

İkinci gün, ilk oturumunda uygulamaya yüklenen planlara ilişkin askı, itiraz, plan iptal, sorgu, görüş ve analiz işlemlerine ilişkin bilgilendirme yapılmıştır. İkinci oturumda ise, mekânsal planların imar mevzuatında yer alan hüküm ve gösterimlere uygun şekilde standart bir yapıda CBS ortamında üretilebilmesi için Bakanlığımızca geliştirilen Plan CBS Masaüstü Uygulaması üzerinde plan çizim, düzenleme ve oluşturma konularında uygulamalı eğitim gerçekleştirilmiştir.

Proje Ekibi:

İsmail TÜZGEN Genel Müdür
Yrd. Doç. Dr. Hüseyin BAYRAKTAR Genel Müdür Yardımcısı
Dursun Yıldırım BAYAR Daire Başkanı
Hakan KILIÇ Şube Müdür V.
Gülseren BAYSAL Jeoloji Y. Mühendisi
Pınar YILMAZ Bilgisayar Mühendisi
Melih Taner ARIN Programcı

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır