Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Genel Müdürlüğü

Denizli'nin Dijital İkizi Güncelleniyor

04 Temmuz 2022
Denizli'nin Dijital İkizi Güncelleniyor

Denizli’de “Drone İle Dijital Şehir İkizi Güncelleme Çalışması” gerçekleştirildi.

“Dijital Şehir İkizleri - 3 Boyutlu Model Güncelleme Çalışması”, Genel Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde Valilik ve Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 30 Haziran-1 Temmuz 2022 tarihlerinde Denizli ilinde gerçekleştirildi. Üç gün süren çalışmalarda özellikle şehrin önemli bölgeleri, kentsel dönüşüm alanları, tarihi ve turistik alanları drone ile görüntülenerek 3 boyutlu modelleri güncellenmiştir.

Denizli Şehir Merkezi, Pamukkale Özel Çevre Koruma Bölgesi, Acıpayam İlçe Merkezi, Babadağ İlçe Merkezi, Uçarlı Göleti, Emirhisar, Işıklı Millet Bahçesi, Buldan Yayla Gölü ve Güney Şelalesi alanlarında yürütülen çalışmalara Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlükleri ve Büyükşehir Belediyesi personeli ile özel sektör ekipleri katılım sağlamıştır. Denizli Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz personeline yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir. Toplam 13 drone ile çekilen görüntülerden elde edilen sonuçlar ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşılabilecektır.

Bu çalışma ile harita ve planlama çalışmalarında maliyet konusunda tasarruf sağlanarak mükerrer veri üretiminin de önüne geçilmiştir. 3 boyutlu olarak üretilen veriler kadastro parselleri ve Mekansal Adres Kayıt Sistemi ile entegre edilerek belediye kent bilgi sistemlerinde, planlama aşamalarında ve afet öncesi risk belirleme çalışmalarında kullanılabilecektir.

Etkinlik İle İlgili Basında Yer Alan Haberler:

https://www.haberturk.com/denizli-haberleri/98243938-denizlinin-gelisimi-dron-ile-havadan-takip-edilecekdenizlide-dijital-sehir-ikiz-projesi

https://www.pamukkalehaber.com/video/denizlinin-gelisimi-dron-ile-havadan-takip-edilecek

https://denizli.csb.gov.tr/drone-ile-dijital-sehir-ikizi-guncelleme-calismalari-haber-272219

 


Videolar
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır