Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Genel Müdürlüğü

Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu (BTYPK) Toplantısına Katılım Sağlandı.

14 Eylül 2019
Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve  Yenilik Politikaları Kurulu (BTYPK) Toplantısına Katılım Sağlandı.

Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu (BTYPK), toplantısına Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcımız Sn. Prof.Dr. Mehmet Emin BİRPINAR ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Sn. İsmail TÜZGEN katılım sağlamıştır. Kurulda Sayın BİRPINAR “Yeşil teknoloji ve yeşil büyüme konularına dikkat çekmiş olup, sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde güneş ve rüzgâr enerjisi teknolojileri alanında yapılacak çalışmaların desteklenmesi gerektiğini” ifade etmiştir.

Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulunda Türkiye’nin odaklanacağı alanlar ile öncelikli teknoloji alanları belirlendi. Çalışma sonucunda; “Nesnelerin interneti, enerji depolama, robotik ve mekatronik, yapay zeka, büyük veri, bilgi güvenliği, genişbant teknolojileri ve mikro/nano ve opto elektronik teknolojileri, akıllı şehir uygulamaları" hem yapılabilirlik hem de etki açısından ön plana çıkan alanlar oldu.

Ayrıca yine Kurul tarafından hazırlanan "Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları ve Stratejileri Çerçevesi" katılımcılarla paylaşıldı.

BTYPK Başkanı Prof.Dr.Hasan MANDAL Teknoloji yol haritaları hazırlanacağını belirterek, Bakanlıkların, ilgili tüm kamu kurum kuruluşlarının ve STK'lerin görüşlerinin alındığını ifade etti.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır