Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Genel Müdürlüğü

55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Coğrafi Analizleri Bu Yıl da Genel Müdürlüğümüzün Katkılarıyla Gerçekleştirildi.

23 Nisan 2019
55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Coğrafi Analizleri Bu Yıl da Genel Müdürlüğümüzün Katkılarıyla Gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bu yıl 16-21 Nisan tarihleri arasında Marmara Denizi etrafındaki toplam 993 km’lik bir güzergahta gerçekleştirildi. İstanbul Sultanahmet Meydanı’ndan “start” alan uluslararası organizasyon sırasıyla Tekirdağ, Eceabat, Çanakkale, Edremit, Balıkesir, Bursa, Kartepe ve Sakarya’yı ziyaret ettikten sonra 21 Nisan’da yine İstanbul’da son buldu.

2015 yılından bu yana her yıl Genel Müdürlüğümüzce parkurlarına ilişkin kartografik içeriği sağlanan, web tabanlı etap haritaları barındırılan, d-GPS ölçümleri gerçekleştirilen, eğim ve yükseklik profilleri hazırlanan uluslararası spor etkinliği 2016 yılından beri dünyada en üst seviye olarak kabul edilen “UCI WorldTour” kategorisinde gerçekleştirilmektedir. Genel Müdürlüğümüz tarafından organizasyona sağlanan bu destek etkinliğin de teknik kapasitesini attırmış ve teknik bir doküman olan “Yarış Rehberi”nin zengin içerikle yüksek doğrulukta hazırlanmasını sağlamıştır.

Söz konusu dokümana http://www.tourofturkey.org.tr/yaris-rehberi adresinden erişilebilmektedir. Genel Müdürlüğümüz katkılarıyla hazırlanan teknik rehbere yönelik gerçekleştirilen ankete sportif direktörler katılım sağlamış ve teknik içeriği 5 tam puan üzerinden 4.5 olarak puanlamıştır. Ayrıca Genel Müdürlüğümüz “opengis” sunucusu üzerinde barındırılan interaktif harita uygulaması da (opengis.csb.gov.tr/etaplar) 16-21 Nisan tarihleri arasında 11 bin ziyaretçi almıştır.

Yazılı basın ve canlı TV yayınları aracılığıyla ülke tanıtımına da önemli katkı sağlayan bu spor etkinliğine Genel Müdürlüğümüzce sağlanan teknik desteğin önümüzdeki yıllarda da sürdürülmesi planlanmaktadır.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır