Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Genel Müdürlüğü

Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi (TUCBS) Teknik Komite Toplantısı Yapıldı.

16 Mayıs 2018
Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi (TUCBS)  Teknik Komite Toplantısı Yapıldı.

Ulusal Coğrafi Bilgi Sisteminin Kurulması ve Yönetilmesi Hakkında Yönetmelik gereğince coğrafi bilgi üreten ve kullanan kamu kurumlarının Genel Müdürlerinden oluşan Teknik Komite Toplantısının ilki, 15/05/2018 tarihinde Bakanlığımız hizmet binasında, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdür Vekili Yrd.Doç.Dr. Hüseyin BAYRAKTAR Başkanlığında yapılmıştır.

Koordinatör sorumlu kurumlar olan İçişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili Genel Müdürleri ve üst düzey temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantıya Müsteşarımız Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK de katılmış ve açılış konulmasını yapmıştır.

Aynı zamanda TUCBS Koordinasyon Kurulu Başkanı da olan Müsteşarımız Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK, 2000'li yıllarda temelleri atılmaya başlanan coğrafi bilgi altyapısı kurma çalışmaları sonucunda, ülke ve kent ölçeğinde öne çıkan sorunların; iletişim altyapısındaki eksiklikler, coğrafi veri üretimindeki yetersizlikler, veri kalitesi, veri üretimi ve paylaşım standartlarının eksikliği, benzer kurumsal sorumluluk ve mükerrer veri üretimi, bilgiye, veriye erişim ve paylaşım güçlükleri, yeniden ekonomik değer üretilememesi, yetişmiş insan kaynağı eksiklikleri, yönetişim ve koordinasyon konularında birlikte çalışabilirlik sıkıntıları, yasal mevzuatlardaki yetersizlikler olduğunu belirterek, bu sorunların çözümü amacı ile öncelikle idari bir yapının kurulması öngörülmüş ve ülke ölçeğinde eşgüdüm ve koordinasyon sağlamak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’nün kurulduğunu vurgulamıştır.

Müsteşarımız, Ulusal Coğrafi Bilgi Sisteminin Kurulması ve Yönetilmesi Hakkında Yönetmelik kapsamında, koordinasyonun sağlanması üzerine coğrafi bilgi üreten ve kullanan kamu kurumlarının Müsteşarlarından oluşan “Koordinasyon Kurulu”nun  da Ekim Ayı içerisinde toplanacağını açıklamıştır.

Gerçekleştirilen toplantıda Genel Müdür Vekili Yrd.Doç.Dr. Hüseyin BAYRAKTAR Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünün Ulusal Coğrafi Bilgi Altyapısı kapsamındaki faaliyetlerinin içeren bir sunum gerçekleştirdi. Kurumlar arası işbirliğinin geliştirilmesi ve farkındalığın artırılması amacıyla bilgilendirme yapıldı. Ülke düzeyinde coğrafi veri üreten ve kullanan kurumların yöneticileri ile coğrafi veri üretimi ve paylaşımı konuları değerlendirildi. Diğer katılımcıların da görüş ve önerilerini dile getirdiği toplantı sonunda Eylül Ayı içerisinde Teknik Komite toplantısının ikincisinin yapılmasına karar verilmiştir.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır