CBS Günü 2016 Sempozyumu
05 Aralık 2016

Coğrafi Bilgi Sistemleri konusunda farkındalığı artırmak üzere tüm dünyada her yıl Kasım ayının 3. haftası “Dünya CBS Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu kapsamda ülkemizde ilk defa kurumsal düzeyde Bakanlığımız ev sahipliğinde “Dünya CBS Günü” Ankara’da büyük bir coşku ile kutlanmıştır.

Bu yıl yine Bakanlığımız ev sahipliğinde Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 24-25 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. Ana teması “Bugünü anlamak, geleceği paylaşmak” olan “CBS Günü 2016 Sempozyumu”na, ülkemizden ilgili kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversitelerden akademisyenler ve öğrenciler, özel sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ile Balkan Ülkeleri, Türki Cumhuriyetler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden üst düzey ve teknik personel olmak üzere iki gün boyunca yaklaşık 2500 kişi katılım sağlamıştır.

Sunuculuğunu Kadir ÇÖPDEMİR’in yaptığı Sempozyumun ilk günü, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Ömer ALAN, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ açılış konuşmalarını yapmışlardır.

Açılış konuşmalarının ardından Bakanımız Sayın Mehmet ÖZHASEKİ tarafından, Coğrafi Bilgi Teknolojileri konusunda faaliyet ve projeleri ile katkıda bulunan Doğal Afet Sigortaları Kurumu, Belediyeler Birliği, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Anadolu Üniversitesi, Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü, İGDAŞ Genel Müdürlüğü, Fatih Belediyesi ve Altındağ Belediyesi adına katılan üst düzey yöneticilere “CBS Günü 2016 Ödülleri” takdim edilmiştir. Ödül töreninin ardından, Sayın Bakanımız tarafından kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin yer aldığı 34 standın açılış töreni gerçekleştirilmiştir.

Öğleden sonra ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Sayın Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK moderatörlüğünde “Bugünü anlamak, geleceği paylaşmak” konulu panelde, Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Sayın Hayrettin GÜNGÖR, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcısı Sayın İlker ARIKAN, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Sayın Gökhan KANAL, Harita Genel Komutanı Sayın Dr. Müh. Albay Osman ALP, Mekânsal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal KAYAPINAR, Maden Tetkik Arama Genel Müdür Yardımcısı Sayın Hayrullah DAĞISTAN, Elazığ Belediye Başkanı Sayın Mücahit YANILMAZ, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Başkanı Sayın Ertuğrul CANDAŞ ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Sayın Ömer ALAN panelist olarak yer almıştır.

Sempozyumun ikinci gününde; Coğrafi Veri Altyapısı, Afet Yönetimi, Coğrafi Veri Üretimi, Kent Bilgi Sistemi, İklim ve Çevre, Akıllı Şehirler, Kurumsal Uygulamalar, Uzay Teknolojileri ve Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri konularında paralel oturumlar yoğun katılım ile gerçekleştirilmiştir. Paralel oturumlarda 63 sözlü sunum gerçekleştirilmiş olup, 43 katılımcı ise posterlerini sergilemişlerdir.